Dzisiaj otwarte: Galeria Handlowa ZAMKNIĘTE, Hipermarket Auchan ZAMKNIĘTE

Kalendarz Wydarzeń

Z Mikołajem przez świat w Galerii Bronowice

Data wydarzenia: 21.12.2019

Galeria Bronowice nie zapomniała w okresie przedświątecznym o najmłodszych Klientach. Wszystkie chętne dzieci będą miały okazję porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie z siedzącym na tronie Mikołajem. Całość dopełnią niezwykłe 5-cio strefowe warsztaty, dotyczące postaci Mikołaja i tradycji świątecznych w różnych krajach i regionach.

1) DZIADEK MRÓZ – ŚWIĘTA PO ROSYJSKU
Pierwotnie postać z wschodniosłowiańskiego folkloru, w okresie istnienia Związku Radzieckiego spopularyzowana tamże jako świecki odpowiednik Świętego Mikołaja, z którym czasem bywa mylony. Dziadek Mróz pojawia się na Nowy Rok, żeby wręczać dzieciom prezenty. Jego wnuczką jest Śnieżynka.

2) LA BEFANA – ŚWIĘTA PO WŁOSKU
Befana jest staruszką z długim, zakrzywionym nosem. Lata na miotle, wchodzi do domów przez komin i zostawia w skarpecie
prezenty. Dzieciom mówi się, że jeżeli nie będą grzeczne, to wiedźma Befana włoży im do świątecznej skarpety węgiel, popiół, cebulę lub czosnek. Legenda głosi, że Trzej Królowie powiedzieli Befanie o narodzeniu Jezusa, jednak nie zdążyła ona na jego powitanie, ponieważ zgubiła się. Od tego czasu Befana, latając na miotle, zostawia prezenty w każdym domu, w którym mieszka dziecko, na wypadek, gdyby był w nim Jezus.

3) SANTA CLAUS – ŚWIĘTA PO BRYTYJSKU
Postać starszego mężczyzny z białą brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny. Dzieci odwiedza w nocy z 24 na 25.12 zostawiając podarki w skarpecie zawieszonej nad kominkiem.

4) DAME ABONDE + PERE NOEL – FRANCUSKIE ŚWIĘTA
Dame Abonde - francuski żeński odpowiednik św. Mikołaja, dobra wróżka, przynosząca grzecznym dzieciom prezenty w czasie ich snu w Noc Sylwestrową. Pere Noël, natomiast, odwiedza Dzieci po Pasterce i zostawia słodkości oraz mini prezenty w dziecięcych butach lub pantoflach.

5) JUL TOMTE – ŚWIĘTA W SZWECJI
Wraz z elfami, gnomami i plejadą baśniowych stworzeń miał siedzieć pod podłogą lub w zakamarkach stodół. W czasie świąt pilnuje domowników, inwentarza żywego i dobytku, a w zamian dostaje jedzenie. Pojawia się z worem pełnym podarków przy końcu kolacji lub w drugi dzień Bożego Narodzenia. Mniejsze prezenty wkłada do skarpet wieszanych przy kominku, dołączając czasami karteczki z wierszykami-zagadkami.

Atrakcje odbywać się będą na I piętrze, obok Restauracji Polakowski.