Dzisiaj otwarte: Galeria Handlowa 9:00 - 21:00, Hipermarket Auchan 7:30 - 23:00

Kalendarz Wydarzeń

Pasieka miejska i panele fotowoltaiczne na dachu Galerii Bronowice

Data wydarzenia: 24.05.2024

Na dachu Galerii Bronowice tętni życie. W ostatnim czasie zamieszkało tu 200 000 pszczół z rodziny Krainka. Owady zajęły 5 uli wielkopolskich. Dodatkowo, w innej części naszej otwartej na miasto przestrzeni, zamontowane zostały panele fotowoltaiczne.

Miejska pasieka

200 000 pszczół zamieszkało w 5 wentylowanych ulach, zlokalizowanych na dachu Galerii Bronowice. Drewniane konstrukcje, w których aktualnie żyją, wyszły spod rąk lokalnych rzemieślników. Nasze Krainki to gatunek wyjątkowo delikatny, znany z braku agresywności. Ze względu na dobrą orientację w terenie i zdolność do szybkiej adaptacji z powodzeniem mogą być hodowane miastach. Nad bezpieczeństwem mieszkańców naszej pasieki czuwają doświadczeni pszczelarze.

Pszczoły oprócz doskonałych warunków do życia, mają u nas również dostęp do łąki kwietnej, którą co roku wysiewamy na terenie przy centrum handlowym. Pas kwietny o powierzchni 3000 mkw. powstaje z 71 gatunków roślin. Stanowi doskonałe schronienie dla pożytecznych gatunków owadów, filtruje powietrze, jest samowystarczalny, a dodatkowo posiada niezaprzeczalne walory wizualne.

Odnawialne źródła energii

Uruchomienie pasieki miejskiej to nie jedyne działanie, jakie w ostatnim czasie podjęliśmy z myślą o środowisku. Na dachu Galerii Bronowice zostały zamontowane panele fotowoltaiczne o mocy 100 kWp, dzięki którym nie tylko oszczędzamy, ale też w przyjazny planecie sposób pozyskujemy energię elektryczną.