Dzisiaj otwarte: Galeria Handlowa 9:00 - 21:00, Hipermarket Auchan 7:30 - 23:00

Kalendarz Wydarzeń

MŁODZI W POLSCE - wystawa powarsztatowa

Data wydarzenia: 29.10.2022 - 20.11.2022

W lipcu w ramach projektu Kulturystyka ASP odbyły się polsko-ukraińskie warsztaty MŁODZI W POLSCE, które poświęcone były dziedzictwu Młodej Polski. Od 29 października chcemy zaprosić na wystawę prezentującą rezultat tych niezwykłych spotkań z duchem artystycznej twórczości epoki. Wernisaż wystawy odbędzie się 3 listopada o godz. 18.00 w Galerii ASP w Bronowicach.

MŁODZI W POLSCE to warsztaty stworzone z myślą o kreacji i integracji. Spotkania miały na celu zapoznanie młodych uczestników z Polski i Ukrainy z polskim dziedzictwem – przedstawiały wpływy kultury przeszłości i pokazywały ich znaczenie we współczesnym świecie. Tytuł wydarzenia choć odnosił się do Młodej Polski – epoki, którą poznawaliśmy w ramach naszych działań, ale był także swoistym przywitaniem młodych gości w kraju, jak i szerzej – nowych odbiorców w świecie sztuki.

Każdy z dni warsztatowych dotyczył innego artystycznego zagadnienia. Przygotowywaliśmy m.in. zielniki: rysowaliśmy rośliny z natury, by następnie – sposobem używanym przez Stanisława Wyspiańskiego – przenieść rezultaty tych prac na ścianę techniką przepróchy. Rezultatem pleneru w Rydlówce – oddziale Muzeum Krakowa były szkice, które młodzi artyści przenosili później na płótna, tworząc wielobarwną ekspresję malarską. Poznawaliśmy także technikę tworzenia witrażu i wspólnymi siłami wszystkich uczestników warsztatów odtworzyliśmy witraż „Bóg Ojciec – Stań się” Stanisława Wyspiańskiego.

Te i szereg innych rezultatów tych artystycznych spotkań będzie można zobaczyć podczas wystawy powarsztatowej, która zostanie otwarta w Galerii ASP w Bronowicach 29 października. Wernisaż wystawy odbędzie się 3 listopada o godz. 18.00.

Autorką warsztatów była Izabela Biela, zajęcia przygotowały i poprowadziły Izabela Biela oraz Margarita Vladimirova (odpowiedzialne za działania w ramach projektu Kulturystyka ASP), a także Ewa Dyga i Dorota Burtan - studentki Edukacji Artystycznej ASP. W warsztatach uczestniczyło 20 dzieci – z Polski i Ukrainy (dzięki współpracy z Fundacją Wolno Nam). Warsztaty powstały w ramach projektu „Odnalezione. Piękno w czasie i przestrzeni” realizowanego w ramach programu Kultura, Działanie 2: Poprawa dostępu do kultury i sztuki, Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021.