Dzisiaj otwarte: Galeria Handlowa ZAMKNIĘTE, Hipermarket Auchan ZAMKNIĘTE

Kalendarz Wydarzeń

Akcja edukacyjna Fundacji Matio w Galerii Bronowice

Data wydarzenia: 01.03.2019

#NIEWIDAĆPRAWDA?
XVIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ MUKOWISCYDOZY

FUNDACJA MATIO w dniach 25.02 do 3.03.2019 r. po raz osiemnasty organizuje  coroczną kampanię społeczną pod nazwą Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy, która w całości poświęcona będzie upowszechnieniu wiedzy o mukowiscydozie, jej objawach, diagnozowaniu, leczeniu oraz możliwościach godnego i dłuższego życia z tą chorobą.

Hasło tegorocznej kampanii : #NIEWIDAĆPRAWDA? ma orientować nas, na chorobę, która nie daje zewnętrznych objawów, natomiast rujnuje życie chorego w każdym wymiarze: fizycznym, psychicznym i rodzinnym. Mukowiscydoza (zwłóknienie torbielowate) -  najczęściej występująca choroba genetycznych zaliczana do chorób rzadkich. Mukowiscydoza objawia się przede wszystkim bardzo słonym potem, niedoborem wagi, częstymi, trudnymi do leczenia zapaleniami płuc. Chorzy żyją z widmem nieuchronnej śmierci. Prawie połowę swojego życia spędzają na rehabilitacji, przestrzeganiu rygorystycznej diety oraz zażywaniu tysięcy sztuk leków rocznie. W ostatnim stadium choroby praktycznie nie opuszczają łóżka szpitalnego.

Chorobie genetycznej nie można zapobiec. Dlatego od 23 lat Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę, walczy o poprawę  jakości życia chorych na mukowiscydozę, prowadzi kampanie i akcje informacyjne na temat tej nieuleczalnej choroby oraz przedstawia możliwości przeprowadzenia diagnostyki i leczenia. Przez cały okres działalności Fundacji nie szczędzimy wysiłków, aby społeczeństwo dostrzegło i zrozumiało istotę tej choroby - niepełnosprawności.

Akcja edukacyjna w Galerii Bronowice (1-2 marca), z udziałem IFMSA Poland, połączona będzie z wieloma atrakcjami min: badaniami profilaktycznymi oraz „Szpitalem Pluszowego Misia”.

Dostępne będą:
- 2 stanowiska pomiaru glukozy,
- 2 stanowiska pomiaru tętniczego krwi,
- stanowisko pomiaru BMI i tkanki tłuszczowej,
- stanowisko pomiaru CO w wydychanym powietrzu,
- stanowisko samobadania piersi i jąder,
- 2 stanowiska Marrow Hero (zapisywanie do dawców szpiku),
- Szpital Pluszowego Misia,
- Kostek z Klasą oraz pierwsza pomoc,
- stoisko informacyjne Fundacji Matio wraz z puszką na wolne datki,
- stanowisko malowania karykatur twarzy,
- stanowisko malowania twarzy dla dzieci.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!