Dzisiaj otwarte: Galeria Handlowa 9:00 - 21:00, Hipermarket Auchan 7:30 - 23:00

Kalendarz Wydarzeń

Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy

Data wydarzenia: 03.03.2018

Już w weekend, 3 - 4 marca, Galeria Bronowice zaprasza wszystkich krakowian na akcję edukacyjną wspierającą działania MATIO Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę. Wydarzenie w ramach  tegorocznego XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy w całości poświecone będzie  upowszechnieniu wiedzy o mukowiscydozie, jej objawom, diagnozowaniu, leczeniu, a przede wszystkim możliwościach godnego i długiego życia.

Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy to doskonała okazja, aby zadbać o zdrowie swoje i najbliższych nam osób. Warto więc w ten wyjątkowy weekend, 3-4 marca, wybrać się do Galerii Bronowice na wydarzenie edukacyjno – informacyjne dotyczące tej choroby. Na zainteresowanych będą tu czekać specjalne stanowiska, przy których każdy chętny będzie mógł m.in. wykonać pomiar glukozy, pomiar tętniczy krwi, pomiar BMI i tkanki tłuszczowej, pomiar CO w wydychanym powietrzu Pojawi się również punkt samobadania piersi i jąder. Dodatkowo zorganizowane zostaną dwa stanowiska Marrow Hero, przy których uczestnicy akcji uzyskają informacje na temat nowotworów krwi, transplantologii, a także będą mogli zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Od 20 lat Fundacja MATIO walczy o poprawę jakości życia swoich podopiecznych, dostrzeżenie i zrozumienie ich niepełnosprawności przez społeczeństwo, a także upowszechnienie wiedzy o tej chorobie. Hasło tegorocznej kampanii: #NIE WIDAĆ PRAWDA? czytelnie pokazuje, iż mukowiscydoza to choroba, której na pierwszy rzut oka nie widać. Rzadka, genetyczna, nieuleczalna i śmiertelna choroba rujnuje życie chorego w każdym wymiarze: fizycznym, psychicznym i rodzinnym. Co 25 osoba jest nosicielem genu, który może wywołać mukowiscydozę. Statystycznie tygodniowo w Polsce rodzi się dwoje dzieci z tą chorobą. W ciągu roku chorzy przyjmują prawie 14 tys. tabletek. Koszt rocznego leczenia osoby chorej na mukowiscydozę to nawet 100 tys. złotych. Chorzy żyją z widmem nieuchronnej śmierci. Prawie połowę swojego krótkiego życia spędzają na rehabilitacji, przestrzeganiu rygorystycznej diety oraz zażywaniu tysięcy sztuk leków rocznie. W ostatnim stadium choroby praktycznie nie opuszczają szpitalnego łóżka.

Organizatorzy akcji w Galerii Bronowice nie zapomnieli również o najmłodszych, w czasie trwania akcji będzie czekał na nich Kostek z Klasą oraz Szpital Pluszowego Misia. Działania te mają na celu oswajanie dzieci z sytuacją związaną z badaniem lekarskim i kontaktami ze służbą zdrowia. Nie zabraknie też pokazu udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie badania i aktywności w ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy są bezpłatne.