Dzisiaj otwarte: Galeria Handlowa ZAMKNIĘTE, Hipermarket Auchan ZAMKNIĘTE

Kalendarz Wydarzeń

Wystawa OBIEKTY Z PAPIERU

Data wydarzenia: 05.10.2017

5 października w Akademii w Bronowicach pojawiła się nowa, nietypowa wystawa pt. „Obiekty z papieru”. Prezentuje ona prace artystyczne studentów IV Pracowni Interdyscyplinarnej, działającej na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Pokazywane dzieła powstały na papierze wykonanym samodzielnie przez studentów z surowców z recyklingu oraz z papieru uzyskanego z materii organicznych. Wystawa potrwa do 15 listopada.

Prezentowane prace są wyborem bardzo obfitego dorobku Pracowni Papieru, prowadzonej od wielu lat przez prof. Małgorzatę Buczek-Śledzińską. Wystawa obejmuje zestaw prac z kilku wątków tematyczno-problemowych, realizowanych w ramach programu studiów w Pracowni oraz elementy studenckich dyplomów z ostatnich lat.

Ich autorzy już od początku procesu twórczego mieli możność pełnej kontroli nie tylko nad samą formą graficzno-malarską dzieła, ale także nad materią podłoża malarskiego, jakim jest ręcznie uzyskiwany papier. Jego unikatowa struktura, uzależniona od stosowanego surowca pierwotnego (przetworzonej makulatury czy odpowiednio spreparowanej organiczno-roślinnej pulpy), stwarza możliwość dokonywania autorskich eksperymentów malarskich, przy użyciu zarówno tradycyjnych technik malarsko-rysunkowych (batik, rysunek odręczny, stempel, ręczny druk), jak i metod bardziej współczesnych (relief, druk assemblage, collage itp.).

Eksponowane obiekty przybrały tytuły tematów pracowni: „Polski pas kontuszowy. Interpretacje”, „Obiekt-wachlarz”, „Pejzaż”, „Portret”, „Tryptyk”, Relief”, „Collage”, Assamblage”, które zmotywowały studentów do wielorakich interpretacji i skojarzeń.

Niezaprzeczalną cechą wszystkich zaprezentowanych dzieł jest ich unikatowość, przesycona wrażliwością i oryginalnością autorskiego spojrzenia, przy zachowaniu zarazem warsztatowego kunsztu i technologicznych prawideł tej delikatnej materii.




Wernisaż wystawy OBIEKTY Z PAPIERU