Dzisiaj otwarte: Galeria Handlowa 9:00 - 21:00, Hipermarket Auchan 7:30 - 23:00

Kalendarz Wydarzeń

Na niebiesko dla autyzmu

Data wydarzenia: 02.04.2016

„Wkręć się w autyzm” – krakowskie obchody Światowego Dnia Autyzmu

2 kwietnia kolor niebieski będzie miał szczególną moc. Właśnie wtedy obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Również w Krakowie odbędzie się wiele niebieskich wydarzeń – m.in. happening na Rynku Głównym pod „Adasiem” i atrakcje przygotowane w Galerii Bronowice przez małopolskie organizacje, propagujące wiedzę na temat autyzmu. Przewidziano warsztaty kulinarne prowadzone przez popularnych blogerów, mistrzów sztuki kulinarnej i sushi mastera, występy, warsztaty, konkursy i punkty informacyjne.

2 kwietnia symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski. Dlatego, co roku, ponad 2 tys. budynków na świecie (w prawie 50 krajach) zmienia w tym dniu swoje oświetlenie. Organizowane są także różnorodne akcje propagujące wiedzę na temat autyzmu – zaburzenia, uznanego przez ONZ obok raka, cukrzycy czy AIDS za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Kraków również włącza się w obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu – niebiesko i bardzo aktywnie.

W sobotę, 2 kwietnia, o 14.00 na Rynku Głównym odbędzie się happening „Ubierz Adasia na niebiesko”, połączony z paradą z bębnami wokół Rynku. Następnie uczestnicy spotkania przejadą rowerami do Galerii Bronowice, gdzie – od 15.00 aż do 19.00 – odbędzie się wiele dalsza część wydarzenia pt.Wkręć się w autyzm”. Imprezę rozpocznie przemarsz bębniarzy przez centrum handlowe, będą też występy grupy Flamenco, gra terenowa, pokaz filmów w oddziale kina Mikro i wystawa prac plastycznych. Każdy chętny będzie mógł również porozmawiać o autyzmie ze specjalistami i rodzicami czy wziąć udział w warsztatach sensorycznych, gdzie samemu można doświadczyć, jak postrzegają świat osoby z autyzmem. O 19.00 zaplanowano wspólne zdjęcie przed wejściem głównym do Galerii Bronowice oraz krótki koncert bębniarzy.

Równolegle na terenie centrum handlowego będą działy się kolejne, bardzo atrakcyjne wydarzenia. Odbędą się warsztaty kulinarne, przygotowane przez kucharki i blogerki (Kuchnia Czarownic, 365 dni dookoła kuchni, Życie od kuchni). Osobne warsztaty poprowadzi także dwóch znanych, „medialnych”  kucharzy – człowiek o niezwykłych umiejętnościach, barwnym wizerunku i ciekawej osobowości, gwiazda programu Hell’s Kitchen - Sebastian "Szrom" Schrom oraz Jakub Antoniszak "Komar" - jeden z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych w Polsce sushi masterów.

Odbędą się także warsztaty malowania koszulek, robienia ozdób, warsztaty bębniarskie, sensoryczne, a także – przygotowane specjalnie dla dzieci – gry, zabawy, malowanie buziek, robienie zakładek do książek, nauka podstaw żonglerki, skręcanie zwierzątek z balonów.

Na niebiesko dla autyzmu