Dzisiaj otwarte: Galeria Handlowa 9:00 - 21:00, Hipermarket Auchan 7:30 - 22:00

Kalendarz Wydarzeń

IDZIE NOWE – wernisaż i wystawa

Data wydarzenia: 29.09.2015

IDZIE NOWE. Widać je w spojrzeniu na malarstwo, rzeźbę i grafikę, w manifestacji własnej wizji sztuki, twórczym przekazaniu osobistych racji, doświadczeń czy fascynacji młodych autorów, których prace już od 29 września można będzie obejrzeć na wystawie w Akademii w Bronowicach. Właśnie tego dnia o 17.30 odbędzie się wernisaż, a sama wystawa potrwa do połowy listopada.

Wystawa IDZIE NOWE prezentuje wybrane prace dyplomowe zrealizowane w 2015 roku przez grupę młodych artystów krakowskiej ASP. Prezentują oni prace z zakresu malarstwa, rzeźby i grafiki pod znamiennym tytułem, jednoznacznie sugerującym nowe spojrzenie oraz pokoleniowy animusz. To różne postawy i wnioski, wyrażone i określone za pomocą dzieła plastycznego.

 - Przyglądając się uważnie dostrzeżemy prace, które posługując się figuracją odnoszą się wyraźnie do tożsamościowych tropów popartych obserwacją i twórczo przetworzoną symboliką. Kilka propozycji o wyraźnie abstrakcyjnym charakterze to z kolei próby ukazania tych doświadczeń, które ująć można jedynie językiem znaku i odwołań do symboliki koloru czy wrażliwości na gest i grę wieloznacznych skojarzeń - mówi dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP, kurator galerii. - Z pozoru konkretnie ujęte obiekty czy pozornie narzucające się podobieństwa, wydaje się, zmuszają do poszukiwania własnych ścieżek interpretacji, symbolika tych ujęć bowiem w intencji autorów chce nam przekazać pewne osobiste racje, doświadczenia czy fascynacje – dodaje.

IDZIE NOWE – wernisaż i nowa wystawa w Akademii w Bronowicach

To nowe, które nadchodzi, to przede wszystkim chęć spotkania z odbiorcą, który zechce dostrzec i zinterpretować zaangażowanie i szczerość artystycznego przekazu. Bardzo istotny wydaje się też aspekt osobistych relacji do obserwowanej rzeczywistości i potrzeba podzielenia się przemyślaną, artystycznie przetworzoną refleksją o otaczającej nas, czasem przytłaczającej, rzeczywistości. Warto więc  poświęcić kilka chwil na uważny ogląd prezentowanych prac i znalezienie własnego klucza do ich odczytu.

Wystawa IDZIE NOWE! w Akademii w Bronowicach (Galeria Bronowice, ul. Stawowa 61) czynna będzie codziennie, od poniedziałku do piątku w godz. 15.00 – 21.00, a w soboty i niedziele w godz. 9:00–21:00. Potrwa do 15 listopada. Wernisaż odbędzie się 29 września o godz. 17.30. Wstęp wolny!

Obecna prezentacja to wspólny projekt najstarszej polskiej uczelni artystycznej - Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i najmłodszego krakowskiego centrum handlowego - Galerii Bronowice, funkcjonującym od ponad roku pod nazwą „Akademia w Bronowicach”. Projekt ten jest pomysłem na „wyprowadzenie” sztuki z klasycznych instytucji, powołanych do jej promowania, do przestrzeni masowo odwiedzanej przez odbiorców – do centrum handlowego.

IDZIE NOWE – wernisaż i wystawa